Tento článok bude trochu detailnejší a môžeme na úvod tiež povedať, že kolagén popíšeme trochu odbornejšie. Niekedy ale treba preniknúť do podstaty problému, aby sme pochopili, ako ho efektívne riešiť. Nebojte sa, na záver to odlahčíme kolagénom od kráľovnej slovenského Instagramu.
V tomto článku nájdete tieto témy:
- Čo je kolagén, čo obsahuje a čo robí?
- Kde sa vyskytuje kolagén vs. krása
- Syntéza kolagénu a význam vitamínu C
- Ochrana súčasnej hladiny kolagénu a prevencia budúcej degradácie kolagénu
- Podpora syntézy nového kolagénu
- Prečo sa zaujímať o kolagén?
- Zaujímavosť na záver: Kolagén Plačková
Kolagén je hlavnou štrukturálnou bielkovinou kože. Zohráva kľúčovú úlohu pri vytváraní štrukturálneho skeletu pre bunky, tkanivá a orgány. Keby nebolo kolagénu, telo by sa doslova rozpadlo. Kolagén tiež dodáva pokožke pevnosť a odolnosť a je zodpovedný za hladký, kyprý vzhľad mladej a zdravej pokožky. Pochopenie štruktúry a funkcie kolagénu vám pomôže lepšie vedieť, ako si udržať zdravý a mladistvý vzhľad.
Čo je kolagén, čo obsahuje a čo robí?
Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina tela, ktorá sa skladá z troch bielkovinových reťazcov stočených do pevnej trojitej špirály. Táto jedinečná štruktúra dáva kolagénu väčšiu pevnosť v ťahu ako oceľ. Približne 33 % bielkovín v tele tvorí kolagén. Tento proteín podporuje tkanivá a orgány a spája tieto štruktúry s kosťami. V skutočnosti sa kosti tiež skladajú z kolagénu v kombinácii s určitými minerálmi, ako je vápnik a fosfor.
Kolagén zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní štrukturálneho “skeletu” obklopujúceho bunky, ktorým pomáha podporovať tvar a diferenciáciu buniek, podobne ako oceľové tyče spevňujú betónový blok. Sieť kolagénu pripomínajúca pletivo spája bunky a poskytuje podporný rámec alebo prostredie, v ktorom sa bunky vyvíjajú a fungujú a tkanivá a kosti sa hoja.
Kde sa vyskytuje kolagén vs. krása
Kolagén tvorí 75 % našej pokožky; hladký a kyprý vzhľad mladej, zdravej pokožky je teda z veľkej časti spôsobený prítomnosťou zdravej hladiny kolagénu. Z tohto dôvodu ľudia, ktorí hľadajú krásu, po celom svete hľadajú nové spôsoby, ako zvýšiť hladinu kolagénu a napraviť jeho poškodenie v minulosti – niektorí zachádzajú tak ďaleko, že si do pokožky vstrekujú kolagénové proteíny, aby vyplienili vrásky a dodali perám objem. Rozpad zdravého kolagénu a pokles produkcie kolagénu vedie k vzniku nežiadúcich vrások a vzhľadu starnúcej pleti.
Syntéza kolagénu a význam vitamínu C
Kolagén vytvárajú fibroblasty, čo sú špecializované kožné bunky nachádzajúce sa vo vrstve dermis. Fibroblasty produkujú aj ďalšie štrukturálne proteíny kože, ako je elastín (proteín, ktorý dodáva pokožke schopnosť napínať sa) a glukozaminoglykány (GAG). GAG tvoria základnú látku, ktorá udržiava vrstvu dermis hydratovanú. Na to, aby mohli signalizovať alebo zapnúť produkciu štrukturálnych proteínov kože, majú fibroblastové bunky na svojich vonkajších membránach špeciálne tvarované receptory, ktoré fungujú ako väzobné miesta, na ktoré sa môžu pripevniť signálne molekuly s príslušným tvarom. Keď sa na receptory naviaže správna kombinácia signálnych molekúl (nazývaných fibroblastové rastové faktory alebo FGF), fibroblast začne produkovať kolagén.
Fibroblasty spočiatku produkujú krátke podjednotky kolagénu nazývané prokolagén. Tie sú transportované z buniek fibroblastov a neskôr sa spoja do kompletnej molekuly kolagénu. Vitamín C pôsobí ako kofaktor počas mnohých krokov tohto procesu. Bez dostatočného množstva vitamínu C je tvorba kolagénu narušená. Toto narušenie vedie k rôznym poruchám, ako je napríklad skorbut – ochorenie, pri ktorom telo nedokáže produkovať kolagén a v dôsledku toho sa v podstate rozpadá.
Syntéza kolagénu prebieha nepretržite počas celého nášho života s cieľom opraviť a nahradiť poškodené kolagénové tkanivo alebo vybudovať nové bunkové štruktúry. Degradácia a recyklácia starého alebo poškodeného kolagénu je zdravý, prirodzený proces, ktorý sa používa na vytváranie bielkovinových fragmentov potrebných na budovanie nových bunkových štruktúr, napríklad v procese hojenia. S pribúdajúcim vekom klesá hladina kolagénu v dôsledku poklesu produkcie a zvýšenia degradácie.
Ochrana súčasnej hladiny kolagénu a prevencia budúcej degradácie kolagénu
Najlepším spôsobom, ako si udržať zdravý a mladistvý vzhľad, je chrániť zdravý kolagén, ktorý v súčasnosti máte, a predchádzať budúcej degradácii kolagénu. Existujú dva hlavné spôsoby, ako to dosiahnuť:
- vyhnúť sa UVA a UVB žiareniu a
- zabrániť poškodeniu voľnými radikálmi
Vystavenie ultrafialovému žiareniu (UVA a UVB) pochádzajúcemu zo slnka je najvýraznejším faktorom, ktorý prispieva k predčasnému starnutiu pleti a podľa odhadov je zodpovedný za 90 % príznakov spojených so starnutím pleti. Vystavenie UV žiareniu je potrebné obmedziť a jednotlivci by mali denne používať opaľovací krém na ochranu zdravého kolagénu. Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť si túto potrebu uvedomujú a do svojich denných hydratačných krémov zahŕňajú opaľovacie krémy.
Druhým preventívnym krokom pri ochrane existujúcich a budúcich hladín kolagénu je doplnenie perorálnych aj lokálnych antioxidantov. Keďže antioxidanty bojujú proti voľným radikálom z UV žiarenia, ozónu, znečistenia, cigaretového dymu a vnútorných metabolických procesov, zabraňujú degradácii existujúcich kolagénových vlákien a chránia zdravú funkciu fibroblastových buniek.
Podpora syntézy nového kolagénu
Existuje mnoho spôsobov, ako podporiť syntézu nového, zdravého kolagénu.
- Môžete pokožke poskytnúť zásobu vitamínu C. Ako nevyhnutný kofaktor pri syntéze kolagénu vitamín C preukázateľne zvyšuje tvorbu kolagénu. Jedna štúdia ukázala, že dlhodobé vystavenie buniek ľudského spojivového tkaniva vitamínu C stimulovalo osemnásobné zvýšenie syntézy kolagénu (zdroj: Murad a kol., 1981).
- Ďalším spôsobom podpory syntézy kolagénu je používanie chemických exfoliantov, ako sú alfahydroxykyseliny a polyhydroxykyseliny, ktoré rozbíjajú väzby medzi bunkami rohovej vrstvy a odlupujú odumretú pokožku. Dôsledná exfoliácia stimuluje obnovu buniek. Chemická exfoliácia tiež preukázateľne zvyšuje hrúbku pokožky. Vedci toto zhrubnutie pokožky pripisujú syntéze glykozaminoglykánov a kolagénu vo vrstve dermis.
- Ďalším spôsobom podpory syntézy kolagénu je doplnenie peptidov stimulujúcich kolagén. Fibroblasty sú prirodzene stimulované, aby začali so syntézou kolagénu, keď sa špecifické kombinácie peptidových signálnych molekúl (fibroblastové rastové faktory) viažu na receptorové miesta na membráne fibroblastov. Tieto signálne molekuly sa môžu dopĺňať lokálne a pomôcť zvýšiť produkciu kolagénu. Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť zahŕňajú tieto peptidové fragmenty do svojich ošetrujúcich produktov.
Prečo sa zaujímať o kolagén?
Keďže kolagén dodáva pokožke pevnosť, odolnosť a hladký, kyprý vzhľad, je dôležité chrániť a podporovať rast kolagénu. Správna starostlivosť o pokožku znamená starostlivosť o kolagén.
Zaujímavosť na záver: Kolagén Plačková
Popri kvalitných produktoch, ktoré sú podložené vedeckým výskumom a kúpite ich napríklad v lekárni sa z času na čas objavujú aj produkty, ktoré sa snažia zviezť na vlne záujmu o túto zložku. Medzi takéto by sme mohli zaradiť aj kolagén Queen collagen Box, ktorý začala ponúkať Zuzana Strausz Plačková prostredníctvom svojich profilov na sociálnych sieťach. Nehodnotíme samotný produkt, lebo sme nemali možnosť ho vyskúšať, len sme si všimli tento spôsob prezentácie a predaja. Určite sa nájde veľa fanúšikov, ktorí sa nechajú zlákať. V každom prípade je to skvelá reklama pre kolagén a robí týmto výbornú osvetu.
Zhrnutie – FAQ
Kolagén je hlavná štrukturálna bielkovina tela, ktorá sa skladá z troch bielkovinových reťazcov stočených do pevnej trojitej špirály.
Kolagén zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní štrukturálneho “skeletu” obklopujúceho bunky, ktorým pomáha podporovať tvar a diferenciáciu buniek, podobne ako oceľové tyče spevňujú betónový blok.
Kolagén tvorí 75 % našej pokožky; hladký a kyprý vzhľad mladej, zdravej pokožky je teda z veľkej časti spôsobený prítomnosťou zdravej hladiny kolagénu.