Možno ste sa s týmto výrazom zatiaľ nestretli a možno už aj áno. Určite ste ale počuli o značkách či firmách, ktoré reprezentujú GIG ekonomiku a fungujú na úplne iných princípoch ako doterajšie klasické obchodné spoločnosti. GIG ekonomika je obľúbená hlavne u mileniálov či mladých ľudí z generácie Z a to najmä pre slobodu, flexibilitu a work-life balance. O čo teda presne ide, keď je to také populárne?
Čo je GIG ekonomika?
Zháňate kdekoľvek vo svete taxík a siahnete po apke Uber (alebo podobnej) a zavoláte si vodiča. Príde, odvezie vás, zaplatíte online v apke, vyskočíte z auta a pokračujete si vo svojom dennom programe. Jednoduché a robia to milióny ľudí denne. Asi ani netušíte, ale práve v tomto prípade ste využili výhody a služby GIG ekonomiky.
Vysvetlíme to jednoducho na vašej jazde taxíkom – vodič tohto auta je nezávislý a svoju pracovnú dobu si stanovuje ľubovoľne podľa seba. Má absolútnu flexibilitu a slobodu a do práce môže ísť kedy mu to vyhovuje, alebo kedy potrebuje. Firma Uber nevlastní jeho auto a ani ho nezamestnáva. Poskytuje mu len príležitosť využiť platformovú ekonomiku a prostredníctvom Uber aplikácie si vyberať zákazníkov pre odvezenie. Uber a rovnako tak tento vodič taxíku si vzájomne pomáhajú a využívajú princíp GIG ekonomiky.
Čo je GIG ekonomika
- Je druh ekonomiky, ktorý je založený na krátkodobom, jednorazovom alebo príležitostnom dodávaní práce a služieb.
Čo je Zdieľaná ekonomika
- Je systém, v ktorom sú existujúce zdroje zdieľané medzi jednotlivými osobami. O zdieľanej ekonomike hovoríme napríklad vtedy, ak kamarátovi požičiate auto, či strešný box na lyže.
Čo je Platformová ekonomika
- Sú rôzne formy ekonomickej aktivity, ktoré sú založené na využívaní online platforiem, prípadne online aplikácií.
Podľa posledných prieskumov, ktoré realizoval aj uznávaný časopis Forbes sa do gig ekonomiky zapája približne 57 miliónov Američanov a využívajú niektorý druh zmluvnej práce. Predstavuje to viac ako 35% pracovnej sily v USA a to je už poriadne vysoké číslo! Niektorí si len privyrábajú popri svojom hlavnom zamestnaní, ale stúpa skupina gigových pracovníkov, ktorá sa práci venuje na plný čas a má tak všetko vo svojich rukách. Do tejto skupiny patria napríklad prekladatelia, blogeri, vývojári, marketéri, osobní asistenti, pracovníci v zdravotníctve a dokonca aj vysoko vzdelaní odborníci, ako napríklad právnici.
Podiel GIG ekonomiky na Slovensku
Príjmy z GIG, alebo tiež zdieľanej ekonomiky na Slovensku tvorili podľa štatistík Európskej komisie za rok 2016 takmer 122 miliónov Eur. Tvoria ho napríklad firmy ako Bolt či AirBnB, ktorá slúži na vyhľadávanie a krátkodobý prenájom nehnuteľností. Pracovníci v oblasti gig ekonomiky pracujú na Slovensku väčšinou na živnosť, na základe dohody alebo na základe zmluvy o dielo.
Tipy na pracovné príležitosti v GIG ekonomike
Gig práca má svoje výhody aj nevýhody, rovnako ako každá iná pracovná dohoda. Ale pre tých, ktorí sa rozhodnú, že gigová práca je pre nich vhodná, je tu viac než dosť príležitostí.
Ak sa už rozhodnete pre takýto druh slobodnej a flexibilnej práce, mali by ste postupovať podľa overených postupov. Prvým z nich je získanie povolenia, ktoré vás bude oprávňovať k podnikaniu. Príjmy môžete prijať a zdaniť aj ako súkromná osoba, alebo živnostník, ale v prípade, že chcete obmedziť svoje riziko z podnikania na minimum, tak je doporučované podnikať napríklad cez spoločnosť s ručením obmedzeným (známe ako s.r.o.), kde je vaša zodpovednosť obmedzená iba do výšky vašej investície.
Ďalším predpokladom k úspechu v gig ekonomike je budovanie si vzťahov. Práve dobrá referencia vám prinesie zadarmo ďalšieho zákazníka a organicky sa tak dostanete k väčšiemu objemu zákaziek.
Naučte sa tiež povedať NIE, ak sa vám neoplatí pracovať za nízky ponúknutý honorár, či nevýhodnú sadzbu. Vyberajte si klientov, alebo gig či platformové ekonomiky, ktoré vám poskytnú najvyššie provízie, najlepšiu podporu a benefity.
Jednou z veľmi úspešných gig pracovných príležitostí pre ženy ale aj mužov na Slovensku je napríklad spoločnosť Nu Skin, ktorá predáva produkty starostlivosti o telo, výživové doplnky či prístroje pre starostlivosť o telo. Ich program zahŕňa školenia a maximálnu podporu, pričom človeku dávajú 100% slobodu a flexibilitu. Iba vy si určíte kedy a koľko budete pracovať a to naviac s kvalitnými produktami. Znie to dobre, že?
▷ KLIKNITE SEM a prečítajte si o vysnívanej práci, ktorá prináša zábavu aj peniaze!
Aké sú výhody a nevýhody gig práce?
Medzi výhody gig práce môžeme určite zaradiť nasledovné:
- Sloboda a flexibilný pracovný čas
- Možnosť meniť prácu, alebo si vybrať zákazníka
- Možnosť zapojiť sa len do projektov, ktoré vás budú baviť
- Lepší pomer medzi prácou a súkromným životom (work-life balance)
- Práca z ľubovolného miesta či domu
Táto práca má samozrejme aj svoje špecifiká, ktoré nemusia vyhovovať úplne každému. Treba s tým počítať a nastaviť si všetko tak, aby ste negatíva eliminovali na maximum. Môže to byť väčšia izolácia ako v kancelárskom kolektíve (čo niekedy nie je vôbec zlé), menšie možnosti kariérneho postupu (nie každý sa chce ale posúvať) či menšia škálovateľnosť podnikania.
Gig ekonomika nie je dokonalá a možno ani nikdy nebude. Ale pomohla miliónom ľudí na celom svete vybudovať si lepší život, a to je pre nás dostatočný dôvod, aby sme o nej napísali a podelili sa o informácie.